Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lolita

Strony: [1]
1
Chomik Chiński / Ogólne Informacje, odżywianie i rozmnażanie.
« dnia: Październik 02, 2013, 15:54:43 »

Chomik chiński jest zbliżony rozmiarami do chomika dżungarskiego, osiąga 9 do 11 cm długości, jest jednak od niego lżejszy (30-40g). Ogólną budową ciała różnią się nieznacznie od pozostałych gatunków. Ich tułów jest dłuższy i bardziej wysmukły. Żyją dłużej od innych chomików, bo przeciętny wiek wynosi 4 lata. Chomiki chińskie należą do grupy tak zwanych długo-ogonowych chomików karłowatych – ich ogon osiąga długość nawet do 3 cm i jest przy tym nieowłosiony. Jest używany podczas wspinania się. Jako jedyne chomiki karłowate posiadają gruczoły po bokach ciała, służące do oznaczania terenu (pozostałe mają na brzuchu). Samce już we wczesnym stadium rozwoju mają dobrze widoczne jądra, dlatego rozróżnienie płci u tego gatunku nie stwarza większych problemów. Jego ciało ma walcowaty kształt. Jego budowa ciała jest dosyć krucha, dlatego należy się z nim bardzo ostrożnie obchodzić. Młode osobniki mają sierść koloru szarego, starsze – brązową. Sierść jest miękka i gęsta. Posiada czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu. Futro na brzuchu jest białe. W odróżnieniu od pozostałych gatunków umie ocienić wysokość na której się znajduje (dlatego rzadko zdarza się, aby zeskakiwały z np. biurka).
   Chomiki chińskie występują w południowej części Syberii, Mongolii, Chinach północnych oraz Korei. Osiedlają się często w pobliżu ludzi. Unika takich miejsc jak pustynie, góry oraz wilgotnego podłoża.

ROZMNAŻANIE:
   Ruja u chomików chińskich nie odbywa się wyraźnie. Powtarza się cyklicznie co 4-6 dni. Zaloty trwają dosyć krótko. Ciąża trwa przeciętnie od 20 o 22 dni. Po tym okresie rodzi się do 7 młodych. Młode osiągają dojrzałość płciową po 6 do 8 tygodni. Chomiki karłowate rosną przez całe życie.

ODŻYWIANIE:
   Odżywiają się podobnie jak wszystkie pozostałe gatunki chomików, mają jednak więcej dostępnych gatunków roślin. Żywią się przede wszystkim nasionami, ziołami, trawami, zbożami, owocami i owadami.

2
Chomik Rumuński / Ogólne Informacje, odżywianie i rozmnażanie.
« dnia: Październik 02, 2013, 15:52:57 »

Jest to chomik średni, osiągający rozmiary od 130 do 160 mm. Jego ogon jest bardzo krótki i prawie niewidoczny, ma przeciętną długość 13-20 mm. Górna część ciała jest szara z małymi, słabo zaznaczonymi czarniawymi wzorkami, lub paskiem pomiędzy uszami i na grzbiecie. Brzuch jest białawy, z wyjątkiem czarnych pasów na szyi i klatce piersiowej, którego obecności pozwala zaliczać go do bliskich krewnych rodzaju Mesocricetus. Na karku, ramionach oraz na bokach ciała pojawiają się czarne i żółte plamki.
   Chomik rumuński należy do okazów występujących na Kaukazie, w małych ilościach w Bułgarii oraz Kaukazie. Najprawdopodobniej zmienia swoje tereny zamieszkania wraz ze zmienną aktywnością ludzi na danym obszarze. W Bułgarii zajmuje niskie terenu pomiędzy Danube i Górami Centralnymi, na wschód od Morza Czarnego. W Rumunii spotykany jest w okolicy Dobrudji. Znaleźć go można często na polach uprawnych lucerny oraz innych bylin oraz zbóż, na ugorach oraz na terenach przyległych do pasów lasów. Występuje również na suchych terenach trawiastych na wzgórzu Macin, na wysokości maksymalnie do 467m n.p.m. oraz na trawiastych pagórkach. Wzgórze Macin było początkowo zalesionym terenem, oczyszczonym pod koniec XIX wieku, a chomik rumuński pojawił się tam w piątej dekadzie XX wieku.

ROZMNAŻANIE:
    Tak jak pozostałe chomiki średnie jest samotnikiem. Chomik rumuński buduje nory przeciętnie na głębokości 60-80 cm, ale mogą one sięgać nawet do 150 cm w głąb ziemi. Zależne jest to od temperatury zewnętrznej. Podobnie jak chomik turecki zapada w sen zimowy, ponieważ nie stwierdzono jego aktywności w miesiącach zimowych i wczesną wiosną. Przypuszcza się, iż hibernacja rozpoczyna się w listopadzie. Jeśli temperatura w zimie jest wystarczająco wysoka, chomik nie zapada w sen zimowy, lub przerywa go częściej. Hibernacja zależy również od innych warunków zewnętrznych oraz od populacji danego roku. Nory w roku, gdy urodziło się bardzo dużo młodych kopane były płytko, były za to bardzo długie, dlatego można było łatwiej zaobserwować aktywność tych zwierząt. W zimie gryzonie te muszą kopać głębsze nory, aby nie zamarznąć.

ODŻYWIANIE:
    Żywi się zazwyczaj zbożami, trawami oraz nasionami. Szczególnie przypadła mu do gustu lucerna. Je również owady oraz zioła.

3
Chomik Europejski / Ogólne Informacje, odżywianie i rozmnażanie.
« dnia: Październik 02, 2013, 15:50:52 »

Osiąga on wielkość od 20 do 34 cm. Jego bezwłosy ogon jest również dosyć długi (4-6 cm). Samce osiągają wielkość świnki morskiej, samice są nieco mniejsze. Chomik europejski waży od 200 do 670 gramów. Ubarwienie jest różnorodne, najczęściej spotykaną formą jest futro żółto-brązowe na grzbiecie i ciemne, lub prawie czarne na brzuchu. Koniec nosa i łapy są białe, natomiast za uszami i po bokach posiada żółte plamki. Okolice pyska oraz oczu mają zabarwienie czerwonobrązowe. W naturze występuje również odmiana jednolicie czarna, będąca wynikiem mutacji, tzw. forma melanistyczna, a także odmiana bardzo jasna.

ROZMNAŻANIE:
   Na wiosnę, po przebudzeniu samce i samice poszukują partnerów, na krótki okres godów. Tylko w tym okresie osobniki różnych płci tolerują nawzajem swoją obecność. Ciąża u chomika europejskiego trwa około 20 dni, a następnie na świat przychodzą młode (od 4 do 12 w jednym miocie). Po porodzie samiec odchodzi i pozostawia samicy wychowanie młodych. Po 25-30 dniach młode chomiki są już w pełni samodzielne, a po następnych dwóch miesiącach zdolne do rozrodu. Ilość miotów w roku jest w znacznym stopniu zależna od warunków pogodowych i od ilości zgromadzonego pokarmu. Waha się ona od 2 do 4. Poza okresem godowym osobniki przeciwnych płci nie tolerują się i gryzą, dlatego też mieszkają oddzielnie. Czasami dochodzi do kanibalizmu, gdy występuje duży niedobór pokarmu, lub zbytni rozrost populacji. Chomik europejski jest zwierzęciem bardzo bojowym. Walczy zajadle o swoje terytorium, nie tylko ze swoimi krewniakami, ale także z większymi od siebie drapieżnikami, jak koty psy czy lisy. Aby odstraszyc intruza nadyma torby policzkowe (wydaje się przez to większy), staje na dwóch łapach, przybiera groźne pozy, syczy, skacze na wysokość nawet do jednego metra i ostrzegawczo szczeka. Długimi i silnymi siekaczami może także zaatakować przeciwnika. Większości młodych chomików umiera w boju, a te, które przeżyją, dożywają nawet 10 lat.

ODŻYWIANIE:
Chomik europejski żywi się głównie pokarmem roślinnym (liśćmi, korzeniami) – ziarnami, koniczyną, różnymi bulwami i cebulkami, roślinami strączkowymi, ziemniakami, kukurydzą i burakami. Korzysta także z pokarmu zwierzęcego, na przykład owadów w różnych stadiach rozwoju, ślimaków, dżdżownic, żab i jaszczurek, niektórych mniejszych gryzoni. Możliwe jest także, że chomik europejski zje pisklęta ptaków gniazdujących na ziemi.

4
Chomik Turecki / Ogólne Informacje, odżywianie i rozmnażanie.
« dnia: Październik 02, 2013, 15:46:37 »

Chomik turecki zaliczany jest do chomików średnich. Jest on niewiele większy od chomika syryjskiego bo osiąga od 15 do 18 cm długości. Jego ogon jest niewielki, ma długość przeciętnie 1-2 cm, a dorosły osobnik waży do 230 gramów. Również z wyglądu zewnętrznego przypomina swojego dosyć bliskiego krewniaka. Najczęściej spotykane okazy mają ubarwienie jasnobrązowe na grzbiecie. Posiadają biały brzuszek oraz czarne pasy na szyi. Na obrzeżach brzucha widoczne ciemniejsze futro. Chomik turecki ma czarne oczy oraz duże uszy. Posiada duże torby policzkowe. Jest zwierzęciem kopiącym nory w ziemi, w naturze nie potrzebuje bieżącej wody. Natomiast w niewoli musi mieć dostarczoną świeżą wodę. Gryzoń ten porusza się wolniej niż chomik syryjski. Jest zwierzęciem nocnym podobnie jak większość Mesocricetus. Przeciętnie przeżywa do około trzech lat, choć spotykano starsze osobniki. Przeciętnie po dwóch latach przestaje dbać o futro i przybiera niechlujny wygląd.

ROZMNAŻANIE:
Chomiki tureckie rozmnażają się w dwóch okresach godowych: wiosennym i jesiennym. Samica ma ruję tylko wtedy, gdy długość dnia przekracza 15 godzin. W warunkach naturalnych, gdy zapadają w sen zimowy ich populacja nie powiększa się. W pary łączą się najczęściej w maju. Chomiki tureckie są najbardziej płodne w wieku jednego roku. Najmłodsza matka w dniu porodu miała 50 dni. Przeciętnie w wieku 7-8 tygodni samice są już dojrzałe płciowo i zdolne do rozrodu. Samce dojrzewają znacznie później, bo w wieku pięciu miesięcy. Ciąża trwa przeciętnie 14-15 dni, po której rodzi się aż do 13 chomików. Samica sama wychowuje młode, natomiast samiec się nimi nie interesuje. Młode usamodzielniają się mając trzy tygodnie.

ODŻYWIANIE:
 W naturze żywi się nasionami i trawami. W niewoli najczęściej karmiony jest owsem, jabłkami oraz specjalnym pokarmem dla zwierząt laboratoryjnych. Lub  też zwykłą karmą dla gryzoni.


5
Chomik Roborowskiego / Ogólne Informacje, odżywianie i rozmnażanie.
« dnia: Październik 01, 2013, 15:46:53 »


   Jest to najmniejszy gatunek z chomików karłowatych. Są one nie tylko najmniejsze ale również najbardziej ruchliwe, najzwinniejsze i najszybsze. Są obecnie często trzymane jako zwierzęta domowe. Chomik ten ma zaledwie 6-9 cm długości (na zachodzie są one większe, na wschodzie mniejsze). Waży przeciętnie od 10 do 26 gramów (samce przeciętnie 26, samiczki 24,5 g). Maksymalnie osiąga więc wagę dwutygodniowego chomika syryjskiego. Ma krótką, szeroką głowę z dużymi okrągłymi oczami. Czaszka ma około 23 mm długości. Posiada lekko owłosiony, bardzo krótki, prawie niewidoczny ogonek. Ma on długość przeciętnie od 5 do 10 mm. Pionowo stojące uszy są nieproporcjonalnie duże w porównaniu do całego ciała, osiągają one od 10 do 14 mm. Są one jasne i posiadają ciemne obwódki. Górna zewnętrzna część uszu jest zabarwiona na kolor brązowy lub czarny, a dolna zewnętrzna i wewnętrzna jest biała. Podbicia stóp ma owłosione. Tylnie łapy mają długość 10 do 12 mm, kości łap są więc bardzo krótkie. Nad oczami posiada białe obwódki. Górne wąsy są zazwyczaj białe, dolne czarne. Posiada futro o kolorze zbliżonym do koloru piasku, jasnobrązowe, lub szarobrązowe (w celu ukrycia się na tle otoczenia). W zależności od pory roku, zmienia się odcień futra z czerwonawego w lecie na szary w zimie. Nie posiada pręgi grzbietowej ani bocznych plam. Włosy futra są bardzo miękkie i cienkie. Futro na części grzbietowej ma długość 9 mm. Brzuch ma barwę białą a futro jest grubsze niż na grzbiecie. Pomiędzy brzuchem a grzbietem widać wyraźną granicę koloru. Biegnie ona łukiem przez barki, boki i biodra. Występują w dwóch odmianach ubarwienia, naturalnej oraz odmianie Husky – z białą głową. Żyje przeciętnie do dwóch lat i zazwyczaj rzadko chorują.

ODŻYWIANIE:
   Chomikowi nie wolno podawać dużej ilości słonecznika. Potrzebują do prawidłowego rozwoju białka zwierzęcego i witaminy E. Jedzą trawy, krzaki, ślimaki, pająki. W lecie, gdy mają łatwiejszy dostęp do żywności, jedzą przede wszystkim nasiona piaskowca, groch, nać pietruszki, pszczelnik, wilżynę, turzycę. Oczywiście wszystkie chomiki można karmić karmą dla gryzoni.

ROZMNAŻANIE:
   Jak wszystkie gryzonie rozmnażają się bardzo szybko. Nie ma potrzeby rozdzielać samca i samicy po kopulacji. Ciąża trwa od 19 do 22 dni, po czym rodzi się do siedmiu młodych. W hodowli rozmnażają się do 7 razy w ciągu roku. Młode w 5 lub 6 dniu życia słyszą, w 13 dniu otwierają oczy a po 14 do 24 dniach są już dojrzałe płciowo. Płeć rozróżnia się, tak jak w przypadku innych chomików, na podstawie odstępu pomiędzy odbytem a otworem płciowym. U dorosłych samców widoczna jest także moszna.

6
Chomik Campbella / Oglne Informacje, odżywianie i rozmnażanie
« dnia: Październik 01, 2013, 15:39:28 »


Chomik Campbella (Phodopus campbelli) to gatunek gryzonia z rodziny chomikowatych, wcześniej klasyfikowany jako podgatunek chomika dżungarskiego Phodopus sungorus campbelli. Żyje na stepach i terenach półpustynnych. Piaskowy odcień jego futra zlewa się z otoczeniem. Ma podobnie jak chomik dżungarski czarną pręgę biegnącą wzdłuż grzbietu, nie posiada bocznych plam. W zimie odcień jego futra pozostaje niezmienny. Hodowcy wyhodowali także inne ubarwienia tych chomików. Chomik Campbella jest nazywany również chomikiem mandżurskim. Jest zaliczany do chomików karłowatych, czyli tych, których grzbiet przecina czarna pręga tak jak u chomików dżungarskich.



ODŻYWIANIE:
   W niewoli karmiony jest mieszankami zbóż, ziarnami słonecznika, orzechami, owocami, warzywami, oraz ziołami. Oczywiście wszystkie chomiki można karmić karmą dla gryzoni.


ROZMNAŻANIE:
   Potrafią rozmnażać się nawet przez cały rok. Na świat zwykle przychodzi od 1 do 12 małych chomików Campbella. Zaraz po urodzeniu młode chomiczki są całkowicie bezsilne i łyse, lecz mimo tego zarówno pazurki, jak i siekacze są już dobrze u nich rozwinięte. Młode odstawiane są przez matkę po 17 dniach od narodzin, a usamodzielniają się po upływie 23 dni. W gnieździe opiekę nad młodymi chomikami sprawuje samica, choć nie wykluczona jest początkowa pomoc ze strony samca. Samiczki dojrzałość płciową osiągają po upływie 48 dni, zaś samce znacznie szybciej – zaraz po 23 dniach.
   

7
Chomik Syryjski / Rozród
« dnia: Październik 01, 2013, 15:31:12 »
   Ciąża u chomików syryjskich trwa przeciętnie 16 dni. Po tym okresie samica rodzi przeciętnie 2 do 5 młodych. Ponieważ chomiki są bardzo płodne, możliwe jest nawet do 8 porodów rocznie, jednakże bardzo one wyniszczają samicę. Po około 38-40 dniach młode są już w pełni dorosłe i gotowe do rozrodu.
   Ruja u samicy chomika syryjskiego powtarza się regularnie co 3–6 dni. Zaloty chomików przypominają walkę. Zwierzęta ścigają się i szamocą, w końcu zaczynają się obwąchiwać i lizać nawzajem, po czym dochodzi do kopulacji. W krótkim czasie dochodzi do następnych zbliżeń, aż do momentu, gdy popęd samicy osłabnie i przegoni ona samca. Jeśli samiec nie ma drogi ucieczki, to samica w obronie przyszłego potomstwa potrafi nawet zabić partnera.

   Ciąża trwa 16–20 dni, a w miocie jest 3–12 młodych, chociaż są mioty liczące nawet 14 osesków. Samica, aby zapobiec skażeniu gniazda, zjada młode, które urodzą się martwe. Młode rodzą się nagie i ślepe. Samica przegryza pępowinę, po czym dokładnie wylizuje i masuje nowo narodzone potomstwo, co pomaga usprawnić krążenie krwi. Matka karmi młode leżąc na nich. Po około 2 tygodniach młodym rośnie pierwsza sierść, a po 4 tygodniach wychodzą z gniazda. Samce osiągają dojrzałość płciową w wieku 60 dni, samice – w wieku 30 dni.

8
Chomik Syryjski / Ogólne Informacje i odżywianie
« dnia: Październik 01, 2013, 15:27:44 »


Chomik syryjski (Mesocricetus auratus) zamieszkuje tereny pustynne i półpustynne w Azji Mniejszej lub też na polach zbożowych. Jest mniejszy od chomika europejskiego. Waży od 120 g do 160 g. Chomik trzymany w niewoli nie powinien być ani zbyt gruby – kształt walca – ani zbyt chudy – gdy widać im przez skórę kosteczki. Chomik o odpowiedniej masie ciała powinien mieć krępą budowę ciała, a przy bieganiu powinno dać się zauważyć linię talii.  Żyją przeciętnie od 2 do 4 lat. Są dalekowidzami.
   
 Zalecane są dla chomików syryjskich duże klatki (minimalna powierzchnia to 80 na 40 cm). Im większa jest klatka tym lepiej się w niej czują. Optymalna powierzchnia dla dorosłego chomika syryjskiego równa jest 1 m². Klatka nie powinna stać w miejscach narażonych na szybkie zmiany temperatury, oraz w przeciągach. Kołowrotek dla chomika syryjskiego powinien mieć około 25 cm średnicy, mniejsze są za małe, co może prowadzić do wykrzywienia bardzo ważnych dla chomika wąsów, do wypadnięcia chrząstek międzykręgowych. Nie powinno się używać kul „dla chomików”, są one szkodliwe dla zdrowia chomika.

ODŻYWIANIE:
Chomiki syryjskie żywią się przede wszystkim roślinami, świeżymi jak i suszonymi, liśćmi, korzeniami, owocami, orzechami i nasionami. W ich diecie ma również miejsce pokarm zwierzęcy. Chomiki żywią się owadami dorosłymi (w formie imago) i ich stadiami przejściowymi, jak poczwarki czy larwy. Nie pogardzą również ich jajeczkami. Chomiki mogą w środowisku naturalnym zjadać nawet małe ssaki. Oczywiście wszystkie chomiki można karmić karmą dla gryzoni.

9
Chomik Dżungarski / Odżywianie.
« dnia: Wrzesień 30, 2013, 14:48:48 »
Chomiki dżungarskie żywią się głównie mieszanką ziaren, nasion i orzechów, uzupełniając dietę świeżymi warzywami i owocami oraz mięsem, nabiałem i owadami (np. larwami mącznika młynarka), które są ważnym źródłem białka. Karmione soczystymi pokarmami rzadko piją wodę, jednak powinny mieć do niej stały dostęp. Jeśli samica chomika nie będzie jadła nabiału ani mięsa po urodzeniu młodych, może tak z nadmiaru stresu, jak i niedoboru białka zjeść swoje młode. Mimo że chomiki dżungarskie mogą zjeść wiele rzeczy, nie należy im podawać między innymi owoców cytrusowych, owoców pestkowych, sklepowej sałaty, resztek z obiadu, słodyczy ani czekolady (która zawiera szkodliwą teobrominę), napojów słodzonych lub gazowanych oraz roślin trujących (którymi są niektóre rośliny pokojowe).
   
Źródło: Wikipedia


Najważniejszym pożywieniem są trawy, zioła oraz owady. Dlatego obok ziaren i pokarmu podstawowego hodowcy muszą pamiętać o dostarczeniu im białka zwierzęcego, m.in. żywych lub suszonych owadów – w różnych stadiach rozwojowych. Oczywiście wszystkie chomiki można karmić karmą dla gryzoni.

10
Chomik Dżungarski / Rozród
« dnia: Wrzesień 30, 2013, 14:44:28 »


Ruja nie odbywa się wyraźnie. Powtarza się co 4 - 6 dni. Rozwój młodych przebiega bardzo podobnie jak u chomików syryjskich. Rozmnaża się przez cały rok, czyli samica rodzi 3 - 7 razy w roku. Chomiki dżungarskie rozmnażają się w naturze prawdopodobnie tylko w okresie letnim – w zimie nie stwierdzono nigdy u nich potomstwa.

Samica po 21 - dniowej ciąży rodzi przeciętnie od 4 do 7 młodych, choć zdarzają się mioty liczące powyżej 10 małych. Osiągają dojrzałość płciową po 1 do 2 miesięcy.

Chomiki dżungarskie żyją 2 - 3 lata. Nie jest agresywny. Jest towarzyski i czuje się dobrze z ludźmi, o ile ma z nimi kontakt od małego. Hodowla kilku chomików jest trudna, gdyż muszą one mieszkać w odizolowaniu od siebie nawzajem. Często występuje agresywność wobec osobników tej samej płci już w wieku około 1,5 miesiąca i nasila się wraz z wiekiem. W przypadku osobników różnej płci, mieszkającej w bliskim otoczeniu, będzie dochodziło do intensywnego rozmnażania.



11
Chomik Dżungarski / Ogólne informacje.
« dnia: Wrzesień 30, 2013, 14:35:45 »

Phodopus sungorus - Na wolności zamieszkuje stepy i tundry Syberii Zachodniej. W niesprzyjających warunkach może zapaść w sen zimowy (hibernacja) lub sen letni (estywacja). Chomiki dżungarskie można rozpoznać po czarnej prędze na grzbiecie. Chomik dżungarski odkryty został w rejonie Chin, Dżungarii i od tego też pochodzi jego nazwa.

Najpopularniejsze ubarwienia:
- naturalna - szarobrązowa na grzbiecie, brzuch jasnoszary (lub biały)
- szafirowa - podobna do naturalnej, futro jest jaśniejsze.
- perłowy - białe (lub prawie) futro


12
Napisz coś o sobie! / Przeczytaj zanim założysz!
« dnia: Wrzesień 29, 2013, 19:35:23 »
- Możesz napisać wszystko o sobie co ci do głowy przyjdzie.
- Edytuj i zmieniaj kiedy chcesz
- NIE PODAWAJ SWOJEGO NAZWISKA I ADRESU
- Nie obrażaj innych, nie wyzywaj.


Coś co dotyczy podpisu:
 - Nie może być długi.
 - Postarajcie się tak, aby nie było zbyt dużych obrazów.


Awatary:
 - LEGALNE!


Posty na forum:
 - Każdy ma własne zdanie, więc nie obrażajmy innych, jeśli jego wypowiedź różni się od naszego.
 - Wszystkim się zdarzają pomyłki. Nie wyzywać innych gdy ten popełni błąd!


KARY:
a) kilkudniowe (lub dłuższe) bany
b) Ograniczenia np nie można wysyłać wiadomości PW
c) Ostrzeżenia:
   - Pierwsze ostrzeżenie - upomnienie administratora (PW)
   - Drugie ostrzeżenie - Kilkugodzinny/dniowy ban.
   - Trzecie ostrzeżenie - Ograniczenia, dłuższy ban, w ostateczności usunięcie konta.

13
Powitania / Powitania
« dnia: Wrzesień 29, 2013, 19:32:50 »
Tu witamy nowych użytkowników.

14
Powitania / Gadu - Gadu
« dnia: Wrzesień 29, 2013, 19:32:34 »
Tutaj możemy rozmawiać o wszystkim (i o niczym xD)


Strony: [1]
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
worldofdemons siyah bhpelblag life-hamster legendaryarmy